Respirační nákazy - doporučená opatření 1.10.2024

Na základě informace MŠMT a hlavní hygieničky ČR (Č.j.: MZDR 24255/2024-2/HH) Vás informuji o opatřeních souvisejících s prevencí respiračních onemocnění, která jsou v nadcházejícím období aktuální. Jde o opatření, která mohou přispět k ochraně zdraví dětí, žáků, zaměstnanců i rodičů, popř. mohou minimalizovat další šíření onemocnění.

Doporučovaná opatření, s ohledem na cestu přenosu respiračních nákaz (vzdušnou cestou, kapénkami, popř. přímým kontaktem), zahrnují především:

Pravidelné větrání učeben – čerstvý vzduch napomáhá snížit koncentraci virů
a bakterií v místnosti. Pokud je nutné použít nucenou ventilaci, tak je doporučeno
ověřit její funkčnost, výkon a sanitaci. Učebny je doporučeno větrat opakovaně,
krátkodobě a intenzivně během vyučovací hodiny a o přestávce.

Důkladná hygiena rukou – časté mytí rukou mýdlem a teplou vodou, případně
používání dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu, přispívá k prevenci přenosu
mikroorganismů způsobujících tato onemocnění.

Informování rodičů o příznacích respiračních onemocnění a doporučení, aby děti s projevy nemoci (rýma, kašel, zvýšená teplota) zůstaly doma a nevystavovaly spolužáky riziku možné nákazy.

Informování zaměstnanců o příznacích respiračních onemocnění a doporučení, aby v případě projevů nemoci (rýma, kašel, teplota) zůstali doma a nevystavovali kolegy riziku.

Pravidelná dezinfekce často dotýkaných ploch a povrchů včetně lavic, klik, pomůcek a hraček, které jsou ve styku s dětmi.

Apelovat na děti a žáky, aby si při kašli a kýchání kapesníkem zakrývaly nos a ústa a jednorázový kapesník po použití vyhodili do koše.

Děkuji za spolupráci, Mgr. Jan Švec.

25.9.2024