Osvobození od úplaty v MŠ

Zákonný zástupce může požádat o osvobození od úplaty za předškolní vzdělávání.

Osvobozen od úplaty za předškolní vzdělávání je:

• zákonný zástupce dítěte, který pobírá opakující se dávku pomoci v hmotné nouzi,
  • zákonný zástupce nezaopatřeného dítěte, pokud tomuto dítěti náleží zvýšení příspěvku na péči nebo přídavek na dítě,
  • rodič, kterému náleží zvýšení příspěvku na péči z důvodu péče o nezaopatřené dítě, nebo
  • fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a z důvodu péče o toto dítě pobírá dávky pěstounské péče,

pokud tuto skutečnost prokáže řediteli mateřské školy.

Od 1.9.2024 je nově možné žádat o osvobození od úplaty za předškolní vzdělávání u rodiny pobírající přídavek na dítě. Škola postupuje podle správního řádu a vydá rozhodnutí o osvobození od úplaty za předškolní vzdělávání.

Zákonný zástupce obdrží oznámení o přiznání dávky z ÚP a následně pak každé 3 měsíce dokládá úřadu práce výši příjmů. Pokud příjmy odpovídají nároku na dávku, dávka pokračuje a úřad práce žádné další potvrzení nevydává.

Zákonný zástupce má povinnost škole bezodkladně oznámit, pokud přestane přídavek pobírat. V případě, že zákonný zástupce přestane přídavek pobírat, bude hradit předškolní vzdělávání v plné výši od měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém mu byla dávka odebrána.

Zveřejněno 11.9.2024.